درس نهم – بررسی قسمت Content Filter در کریو

این قسمت در کریو برای مدیریّت کاربران برای دسترسی به منابع خاصّی، مانند سایت، IP و … است که با هم این قسمت را بررسی می‌کنیم.

در شکل بالا، نمای اوّلیّه­ی Content Filter را مشاهده می‌کنید که از تب‌های مختلفی تشکیل شده است که به مرور، همه­ی این تب‌ها را بررسی خواهیم کرد.

در تب Content Rule، یک سری رول‌های پیش‌فرض تعریف شده­اند، مثلاً Rule با نامAudio and Video Files برای بستن دسترسی کاربران به فایل‌های صوتی و تصویری است، اگر یک کاربر بخواهد یک فایل تصویری یا صوتی را مشاهده و دریافت کند با پیغام خطای زیر مواجه خواهد شد.

در پیغام روبرو به کاربر اعلام می‌شود که این نوع فایل، یعنی MP3 توسط فایروال کریو بسته شده است و شما دسترسی به این نوع فایل را ندارید.

بستن سایت برای کاربران

برای اینکه یک یا چند سایت را برای کاربران ببندید به صورت زیر عمل کنید:

برای ایجاد Rule جدید، بر روی add کلیک کنید، بعد از ایجاد در قسمت name، نام رول را وارد کنید و بعد در قسمتDetected content بر روی Any دوبار کلیک کنید تا شکل بعد ظاهر شود.

در این قسمت برای وارد کردن آدرس سایت بر روی URL Hostname کلیک کنید.

در این شکل و در قسمت Site، آدرس سایت مورد نظر خود را وارد و بر روی ok کلیک کنید.

همانطور­که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، سایت ۳isco.ir به قسمت detected content اضافه شده است، در قسمت شماره‌ی دو، یعنی source، شما می‌توانید کاربر یا گروه مورد نظر را که باید این Rule روی آن اعمال شود را انتخاب کنید که در این قسمت، نباید تنظیمی اعمال کنید و اگر تنظیمی اعمال نکنید، روی همه­ی کاربران و گروه­ها، این Rule اعمال خواهد شد. در قسمت شماره‌ی ۳ باید دسترسی را مشخّص کنید، برای این کار بر روی No Action در قسمت شماره‌ی سه، دو بار کلیک کنید تا شکل بعد ظاهر شود.

در این صفحه و در قسمت Action، سه گزینه وجود دارد که اگر گزینه‌ی Allow را انتخاب کنید، کاربران می‌توانند سایت مورد نظر را باز کنند، اگر گزینه‌ی Deny را انتخاب کنید، کاربران نمی‌توانند وارد سایت شوند و یک صفحه­ی کریو برای برای آن­ها باز خواهد شد که به آن­ها اعلام می‌کند، سایت مورد نظر مسدود شده است.

اگر گزینه‌ی Drop راانتخاب کنید، درخواست بازکردن سایت توسط کاربر رد خواهد شد و Not Page برای کاربر مورد نظر، نمایش داده خواهد شد.

همانطور­که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، گزینه‌ی Deny انتخاب شده است، بعد از انتخاب بر روی Apply کلیک ‌کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

در صفحه­ی بالا، کاربر مورد نظر با درخواست بازکردن سایت ۳isco.ir با صفحه­ی Access Denied روبرو شده است که اگر در قسمت قبل، گزینه‌ی Drop را انتخاب می‌کردید با صفحه­ی زیر مواجه می‌شدید:

در شکل بالا، ما یک Rule در قسمت قبل ایجاد کردیم که مشاهده می‌کنید برای ایجاد یک نمونه­ی کپی از Rule قبلی باید بر روی آن کلیک­راست کنید و گزینه‌ی Duplicate را انتخاب کنید.

همانطور­که مشاهده می‌کنید، دو Rule در لیست وجود دارد که یکی برای بستن سایت ۳isco.ir و دیگری برای بازکردن آن است، امّا در این لیست، تمام Rule ها به ترتیب اولویّت عمل می‌کنند که در این شکل نیز سایت ۳isco.ir بسته خواهد شد و قسمت دوم که برای باز کردن سایت ایجاد شده است، عمل نخواهد کرد.

انتقال کاربر از سایت مسدود ­شده به سایت دیگر

زمانی­که یک سایت را برای کاربر مسدود می‌کنید، می‌توانید یک مسیر جایگزین قرار دهید تا کاربر با درخواست سایت مسدود شده به سایت جدید انتقال داده شود.

در شکل صفحه­ی قبل و در قسمت Drop، دو بار کلیک کنید.

در صفحه­ی روبرو در قسمت Action، گزینه‌ی Deny را انتخاب کنید و در قسمت HTTP Actions، تیک گزینه‌ی Redirect to را انتخاب و بر روی ok کلیک کنید.

با این کار، کاربرانی که سایت ۳isco.ir را درخواست می‌کنند به سایت Google.com انتقال داده خواهند شد.

تذکّر: در شکل زیر برای اینکه سایت کریو را ببندیم تا احتمال آپدیت کریو کنترلر هم کم شود، Rule مربوط به Kerio Sites را برروی Deny قرار می‌دهیم تا با مشکلی در ادامه­ی کار روبرو نشویم.

تا به اینجا یک Rule ایجاد کردیم که یک سایت را برای کاربران بست، گزینه‎‌های دیگری هم وجود دارد که خودتان آن­ها را بررسی کنید، البتّه در ادامه­ی کتاب هم سعی می‌کنیم این گزینه‌ها را در صورت نیاز تست کنیم.

کتاب‌های جدید

کتاب آموزشی CCNP ENARSI 300-410
زبان فارسی
۱۲۲۲ صفحه
نسخه PDF

کتاب آموزشی CCNA 200-301
زبان فارسی
۷۱۵ صفحه
نسخه PDF

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top